Wisconsin Election Results

By KBJR News 1

Credit: MGN Online

Wisconsin Election Results

April 2, 2014 Updated Apr 2, 2014 at 9:59 AM CDT

Douglas County;

County Supervisor, District 1
Samuel Pomusch 91.89%
Write In 8.11%

County Supervisor, District 2
Terry W. White 100.00%
Write In 0%

County Supervisor, District 3
Douglas Finn 92.50%
Write In 7.50%

County Supervisor, District 4
Jack O'Brien 98.70%
Write In 1.30%

County Supervisor, District 5
Nick Baker 89.39%
Write In 10.61%

County Supervisor, District 6
Jim Paine 100.00%
Write In 0%

County Supervisor, District 7
Charlie Glazman 100.00%
Write In 0%

County Supervisor, District 8
John C. Robinson 97.92%
Write In 2.08%

County Supervisor, District 9
Alan Jaques 98.92%
Write In 1.06%

County Supervisor, District 10
Lawrence J. Quam 68.12%
Phil Baker 31.88%
Write In 0%

County Supervisor, District 11
Marvin Finendale 98.67%
Write In 1.33%

County Supervisor, District 12
Rosemary Lear 100.00%

County Supervisor, District 13
Keith A. Allen 100.00

County Supervisor, District 14
Roger LeTourneau 33.05%
Pat Ryan 66.10%
Write In 0 .85%

County Supervisor, District 15
Susan Hendrickson 97.44%
Write In 2.66%

County Supervisor, District 16
Kay F. Johnson 66.02%
Gary L. Peterson 33.98%

County Supervisor, District 17
Mark E. Liebaert 98.17%

County Supervisor, District 18
Rae Ann Anderson 78.54%
Daniel Corbin 21.46%
Write In 0

County Supervisor, District 19
Robert F. Mock 97.64%
Write In 2.36%

County Supervisor, District 20
David Conley 96.32%
Write In 3.68%

County Supervisor, District 21
Mary Lou Bergman 95.13%

Solon Spring Town Board Supervisors
Doug Nagle 47.47%
Greg Runions 52.53%

Wascott Town Board Supervisors
Bill Stapp 35.23%
Doug Hanson 28.52%
Lynn Koalska 34.90%

Lake Nebagamon Village Trustee
Sonda Strom Larson 35.11%
David D. Meyer 27.13%
Jeff Buhr 35. 64%
Write in 2.13%

Oliver Village Trustee
Randy Rowe 100%

Poplar Village Trustee
Wes Little 42.86%
Karen Nevin 27.47%
Keith Peltier 4.40%
Write In 4.40%

Solon Springs Village Trustee
James W. Ohm 16.02%
Todd W. Gilbert 27.71%
Jonathon B. Brostowitz 24.24%
Ben Evans 27.71%
Write In 4.33%

Superior Village Trustee
John H. Wick 100.00%

Alderperson, District 1
Dan Olson 97.32%
Write In 2.68%

Alderperson, District 3
Warren Bender 96.97%
Write In 3.03%

Alderperson, District 5
Denise McDonald 95.65%
Write In 4.35%

Alderpserson, District 9
Dennis Dalbec 79.87%
Write In 20.13%

Aldersperson, District 10
Esther Dalbe 96.67%
Write In 3.33%

Drummond Area School Board Member-Cable
Heather Ludzack 100.00%

Drummond Area School Board Member M-K-L-V M
Rachel Coughtry 100.00%

Maple School District Board Member
James Streveler 24.88%
Danna Livingston-Matherly 29.41%
Gail Saari 25.44%
Brian Lind 19.71%
Write In 0.56%

Northwood School District Board Member-Wascott
Michelle Manor 96.08%
Write In 3.92%

Solon Springs School District Board Member
Ryan Smith 24.57%
Lucy Linsmeyer 14.25%
Matthew Blaylock 40.29%
Keith A. Nordskog 20.64%
Write In 0.25%

Superior School District Board Member
Steven J. Stupak 26.37%
Sheila Keup 33.01%
James Farkus 20.01%
Mary Klun 20.36%
Write In 0.24%

Webster School District Board Member
Terry Larsen 48.15%
Bob Carlson 44.44%
Write In 7.41%

Ashland County

Ashland School Board At-Large (Two seats)

Pat Nemec 911 votes
Jessica Pergolski 742 votes

Ashland School Board Apportioned Seat-Sanborn

Lynn Maday 1044 votes

Bayfield School Board - Town of Bayfield

Craig W. Hoopman 130 votes

Butternut School Board (Two seats)

Gary A. Mertig 101 votes
Randol R. Smart 119 votes

Mellen School Board (Three seats)

Jeff Ehrhardt 86 votes
Cody Peters 108 votes
Scattering 33 votes