LSC All-Conference Teams Announced

By KBJR News 1

LSC All-Conference Teams Announced

October 18, 2011 Updated Oct 18, 2011 at 7:11 PM CDT

(Northland's NewsCenter) --- The Lake Superior Conference announced on Tuesday its all-conference teams for boy's and girl's soccer, boy's and girl's cross country running, and girl's tennis.

The first team, second team, and honorable mention selections are listed below.

BOY'S SOCCER ALL-CONFERENCE FIRST TEAM

John Fox (Duluth Marshall), Joe Fairbanks (Duluth Marshall), Hunter Leon (Cloquet), Landen Straub (Cloquet), Jarad Weeks (Cloquet), Isak Abukhodair (Hermantown), Nick Early (Hermantown), Connor Kanuit (Hermantown), Ian Ecklund (Proctor), Dylan DeBartolo (Proctor), Cal Anderson (Duluth Denfeld)

BOY'S SOCCER ALL-CONFERENCE SECOND TEAM

Doug Lewis (Duluth Marshall), Chris Coffman (Duluth Marshall), Derek Anderson (Cloquet), John Scheuer (Cloquet), Jackson Engstrom (Hermantown), Fredy Benish (Proctor), James Foldesi (Duluth Denfeld), Sergei Hanka (Duluth Denfeld), Logan Tamke (Ashland), Robert Quinlan (Ashland), Refi Olson (Superior)

BOY'S SOCCER ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION

Joe Kronzer (Duluth Marshall), Sam Johnson (Duluth Marshall), Steven Bradshaw (Duluth Marshall), Alex Wilson (Ashland), Rexi Olson (Superior), Bryan Wines (Superior)

-----

GIRL'S SOCCER ALL-CONFERENCE FIRST TEAM

Leah Hamm (Duluth Denfeld), Emily DesMarais (Duluth Denfeld), Allyson Gronseth (Duluth Denfeld), Emily Rikkola (Cloquet), Maija Doran (Cloquet), Melissa Madison (Hermantown), Mackenzie Herzig (Hermantown), Rachel Hoium (Hermantown), Courtney Simmons (Hermantown), Angela Katoski (Duluth Marshall), Maria Palen (Proctor)

GIRL'S SOCCER ALL-CONFERENCE SECOND TEAM

Jordan Maciver (Duluth Denfeld), Kayla Peterson (Duluth Denfeld), Carley Esse (Cloquet), Kristi Konietzko (Cloquet), Bre Tucker (Cloquet), Keely Lonetto (Hermantown), Christina Petsoulis (Hermantown), Megan Coughlan (Duluth Marshall), Laurel Eyer (Duluth Marshall), Zoe Berlinquette (Proctor), Micayla Westendorf (Proctor)

GIRL'S SOCCER ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION

Kelsey Anderson (Cloquet), Ellie Peters (Duluth Marshall), Caroline Sharp (Duluth Marshall), Melissa Erkkila (Proctor), Laura Talarico (Proctor)

-----

BOY'S CROSS COUNTRY ALL-CONFERENCE FIRST TEAM

Bryce Miller (Ashland), Josh Smith (Ashland), Romeo Benish (Proctor), Matt Welch (Proctor), Evan Walpole (Superior), Erik Swanson (Cloquet), Matt Lepisto (Duluth Denfeld)

BOY'S CROSS COUNTRY ALL-CONFERENCE SECOND TEAM

Nate Lafond (Duluth Denfeld), Ryan Kero (Hermantown), Zach Smith (Proctor), Jacob Welch (Proctor), Chris Carey (Superior), Sjan Bystrom (Ashland), Dylan Marvel (Cloquet)

-----

GIRL'S CROSS COUNTRY ALL-CONFERENCE FIRST TEAM

Leah Holmes (Superior), Malley O'Brien (Superior), Natalie Stauber (Hermantown), Nikki Roach (Hermantown), Jessica Kero (Duluth Denfeld), D Hanka (Duluth Denfeld), Ann Kleinschmidt (Duluth Marshall)

GIRL'S CROSS COUNTRY ALL-CONFERENCE SECOND TEAM

Veronica Witikko (Hermantown), Kelsey Lagergren (Hermantown), Natalie Kintop (Superior), Rachel Dixon (Superior), Catie Albrecht (Superior), Kali Krivinchuk (Superior), Anja Maijala (Cloquet)

-----

GIRL'S TENNIS ALL-CONFERENCE (SINGLES)

Victoria Marinho (Cloquet), Dana Hartmann (Cloquet), Erina Quinn (Duluth Marshall), Paige Scheuller (Duluth Denfeld)

GIRL'S TENNIS ALL-CONFERENCE (DOUBLES)

Kate Dufek and Mariah Anderson (Ashland), Reilly Kedrowski and Alyssa Acheson (Cloquet), Mary Baumgartner and Clara Espe (Duluth Marshall)

Posted by Zach Schneider
zschneider@northlandsnewscenter.com

To submit a comment on this article, your email address is required. We respect your privacy and your email will not be visible to others nor will it be added to any email lists.