FINAL RESULTS: Class A Track and Field Meet

By KBJR News 1

FINAL RESULTS: Class A Track and Field Meet

June 9, 2012 Updated Jun 9, 2012 at 9:11 PM CST

Minneapolis, MN (Northland's NewsCenter) --- Duluth Marshall's Eric Miklausich led the way for Northland athletes at the MSHSL Class A state track and field meet, winning a state title in the triple jump on Friday.

There were no other state champions from the Northland, but several individuals and teams finished in the top three of their respective events.

Below are listed the results pertaining to Northland athletes at the MSHSL Class A state track and field meet, accompanied by their final place.

BOY'S 4x800-METER RELAY
5. Mesabi East --- 8:12.27
12. Virginia --- 8:22.64

BOY'S 100-METER DASH
9. Cade Stackpool (Virginia) --- 11.50

BOY'S 4x200-METER RELAY
3. Moose Lake-Willow River --- 1:31.87
9. Virginia --- 1:35.19

BOY'S 1,600-METER RUN
6. Matt Welch (Proctor) --- 4:26.67
9. Romeo Benish (Proctor) --- 4:29.53

BOY'S 4x100-METER RELAY
6. Esko --- 44.72

BOY'S 400-METER DASH
2. Josh Cisar (Moose Lake-Willow River) --- 49.40
4. Riley Mudek (Esko) --- 50.23

BOY'S 300-METER HURDLES
7. Tony Anselmo (Bigfork) --- 41.02

BOY'S 800-METER RUN
5. Ben Moonen (Moose Lake-Willow River) --- 1:59.21
7. Kyle Blood (Silver Bay) --- 2:01.71

BOY'S 200-METER DASH
6. Jake Disterhaupt (Moose Lake-Willow River) --- 22.76
8. Mitchell Sella (Virginia) --- 22.85

BOY'S 4x400-METER RELAY
5. Moose Lake-Willow River --- 3:27.05

BOY'S 3,200-METER RUN
2. Matt Welch (Proctor) --- 9:23.44
6. Romeo Benish (Proctor) --- 9:48.37

BOY'S POLE VAULT
6. Kevin Drotts (Deer River) --- 12'9"
15. Josh Engel (Greenway-Nashwauk-Keewatin) --- 11'9"

BOY'S HIGH JUMP
17. Ben Bisel (Esko) --- 6'0"

BOY'S LONG JUMP
15. Max Reinertsen (Esko) --- 19'9.5"

BOY'S SHOT PUT
5. Joe Geiselman (Virginia) --- 49'11"

BOY'S DISCUS
13. Austin Johnson (Cromwell) --- 129'5"
14. Andrew Anderson (Bigfork) --- 127'10"

BOY'S TRIPLE JUMP
1. Eric Miklausich (Duluth Marshall) --- 44'10.25"
6. Max Reinertsen (Esko) --- 42'8"

GIRL'S 4x800-METER RELAY
5. Esko --- 9:49.27
6. Mesabi East --- 9:49.29

GIRL'S 100-METER HURDLES
8. Micayla Westendorf (Proctor) --- 15.86

GIRL'S 4x200-METER RELAY
2. Esko --- 1:45.17

GIRL'S 1,600-METER RUN
13. Kailee Kiminski (Esko) --- 5:37.78

GIRL'S 300-METER HURDLES
4. Caitlin Lily (Esko) --- 46.46

GIRL'S 800-METER RUN
6. Sammi Ekman (Mesabi East) --- 2:22.40

GIRL'S 4x400-METER RELAY
5. Esko --- 4:04.05

GIRL'S 3,200-METER RUN
16. Lindsay Dahl Holm (Carlton) --- 12:42.55

GIRL'S POLE VAULT
11. Erika Shady (Esko) --- 9'3"

GIRL'S HIGH JUMP
17. Bridget Tesser (Proctor) --- 4'10"

GIRL'S LONG JUMP
13. Aimee Allen (Mesabi East) --- 15'11.75"

GIRL'S SHOT PUT

12. Chastan Jade (Greenway-Nashwauk-Keewatin) --- 35'0.25"
16. Wright Tessa (Greenway-Nashwauk-Keewatin) --- 33'9"

GIRL'S DISCUS
10. Stephanie McGregor (Two Harbors) --- 118'11"
16. Savanah Olson (International Falls) --- 92'2"

GIRL'S TRIPLE JUMP
15. Megan Bergstedt (Esko) --- 31'9.75"

Posted by Zach Schneider
Bio - Facebook - Twitter - E-Mail

To submit a comment on this article, your email address is required. We respect your privacy and your email will not be visible to others nor will it be added to any email lists.