Quantcast

Three Northlanders Advance to Swim Finals

By KBJR News 1

February 28, 2014 Updated Mar 1, 2014 at 6:50 PM CDT

Minneapolis, MN (NNCNOW.com) --- Three Northland boys' swimmers advanced from the preliminary round to the finals on Friday afternoon at the MSHSL Class A boys' swimming and diving meet at the University of Minnesota Aquatic Center in Minneapolis.

Preliminary round results involving area athletes from Friday's competition can be found below, with a top eight finish needed to qualify for Saturday's final round.

200-YARD MEDLEY RELAY
17. Grand Rapids --- 1:45.21
19. Mesabi East --- 1:46.35
21. Virginia --- 1:46.89

200-YARD FREESTYLE
10. Matt Allison (Grand Rapids) --- 1:47.74
20. Jack Harvey (Eveleth-Gilbert) --- 1:52.72
21. David Kamper (Duluth Marshall) --- 1:53.91

200-YARD INDIVIDUAL MEDLEY
21. Kaleb Bissonette (Grand Rapids) --- 2:12.17
22. Brady Boehm (Hibbing) --- 2:15.81
23. Matt Huebscher (Grand Rapids) --- 2:22.09

50-YARD FREESTYLE
3. Isaac Erikson (Virginia) --- 21.54
16. Andy Carlisle (Grand Rapids) --- 23.08
17. Luke Ray (Hibbing) --- 23.08

100-YARD BUTTERFLY
2. Isaac Erickson (Virginia) --- 51.76
4. Evan Kalb (Mesabi East) --- 51.92
25. Levi Schultz (Mesabi East) --- 58.75

100-YARD FREESTYLE
5. Matt Allison (Grand Rapids) --- 48.15
15. Spencer Yurrick (Grand Rapids) --- 50.52
17. Luke Ray (Hibbing) --- 51.17

500-YARD FREESTYLE
32. David Kamper (Duluth Marshall) --- 5:13.65
33. Jack Harvey (Eveleth-Gilbert) --- 5:18.70
34. Ben Ray (Hibbing) --- 5:22.48

200-YARD FREESTYLE RELAY
11. Grand Rapids --- 1:30.78
19. Virginia --- 1:34.20
20. Chisholm --- 1:34.59

100-YARD BACKSTROKE
12. Evan Kalb (Mesabi East) --- 56.79
22. Andy Carlisle (Grand Rapids) --- 58.26
26. Kaleb Bissonette (Grand Rapids) --- 1:00.10

100-YARD BREASTSTROKE
19. Anthony Briski (Chisholm) --- 1:03.61
20. Alec Bustrom (Grand Rapids) --- 1:03.89
24. Eric Vanloo (Chisholm) --- 1:09.33

400-YARD FREESTYLE RELAY
18. Grand Rapids --- 3:24.91
23. Hibbing --- 3:32.15
24. Mesabi East --- 3:37.62